Vesti Ski skokovi GP - Pobeda slovenca Timi Zajca na prvom takmičenju u Wisli

Ski skokovi GP - Pobeda slovenca Timi Zajca na prvom takmičenju u Wisli

Wisla, POL | 23.07.2019. | fis-ski
TimiZajec SLOa

Na skakaonici u Poljskoj u Wisli u subotu i nedelju 20 i 21. jula 2019. počelo je ovogodišnje najprestižnije letnje takmičenje u skijaškim skokovima FIS Grand Prix 2019.

Slovenački skakač Timi Zajc osvojio je prvo pojedinačno takmičenje ove sezone. Skokovima od 133,5 m i 128,5 m (277,9 poena) ostvario je najbolji plasman ispred poljskog skakača Davida Kubacki (271,3 poena) i Evgenija Klimova iz Rusije (266,8 poena). Markus Eisenbichler je bio najbolji Nemac na četvrtom mestu.

Ova pobeda na prvom takmičenju letnje sezone 2019. bila je prva na Grand Prix-u za 19-godišnjeg Slovenačkog skakača Tima Zajca. Zajc je prošle zime ostvario svoju prvu pobedu u Svetskom kupu, a sada je i najveći slovenački talentovan skakač u GP-u. Do sada, najbolji plasman na GP je četvrto mesto u Kurševelu prošle godine kada je to bio i najbolji rezultat karijere za Zajca. Sportista, koji predstavlja klub SSK Ljubno, imao je ubedljive nastupe tokom čitavog vikenda na HS 134 skakaonici u Wisli i u nedelju uveče je osvojio zasluženu pobedu.

U odsustvu Japanca Rioiu Kobajašija /Ryoyu Kobayashi/ (prošle zime ukupni šampion Svetskog kupa neće se takmičiti u Grand Prix-u pre događaja u Hakubi), lokalni junak David Kubacki završio je pred svojom publikom na drugom mestu. Ovo je za Kubackog bio već deseti GP podijum u Wisli (7 timskih, 3 pojedinačna).

Treće mesto pripalo je ruskom skakaču Evgeniju Klimovu, koji je svoju prvu i za sada jedinu pobedu Svetskog kupa osvojio na istoj skakaonici ove zime.

Slika: David Kubacki, Timi Zajc, Evgenii Klimov

Markus Eisenbichler je pokazao snažne performanse. On je stigao do četvrtog mesta, sa samo 4,7 poena iza Klimova i obezbedio dobar rezultat za Nemačku zajedno sa Karlom Gajgerom, koji je bio šesti. Polje među Top 10 je bilo izuzetno zbijeno pa je tako Eisenbichler imao vodstvo od samo 0.1 bod u odnosu na petoplasiranog poljaka Piotr Zylu.

Ryoyu Kobayashi i Keiichi Sato postigli su dobre rezultate za japansku ekipu osvojenim sedmim i osmim mestom. Halvor Egner Granerud je bio najbolji Norvežanin na jedanaestom mestu.

Sve u svemu bio je dobar vikend za dva nova trenera Michala Doležala (Poljska) i Stefan Horngachera (Nemačka). S druge strane, to nije bio dobar početak sezone za Austrijance. Nakon što su završili na šestom mestu u subotnjem timskom takmičenju, samo dva austrijska skakača su bila među Top 30 u pojedinačnom takmičenju. Stefan Huber (22.) i Gregor Schlierenzauer (25.) bili su jedini Austrijanci koji su ostvarili plasman za finalni krug takmičenja.