Vesti Alpsko skijanje - Svindalu kristalni globus i u superveleslalomu

Alpsko skijanje - Svindalu kristalni globus i u superveleslalomu

| 14.03.2014. | b92.net

Francuski skijaš Aleksi Pantiro trijumfovao je na poslednjem superveleslalomu sezone, dok je Aksel Lund Svindal osvojio mali Kristalni globus u toj disciplini. Pantiro je do treće pobede ove sezone, a sedme ukupno, došao u švajcarskom Lencerhajdeu u vremenu od 1:13.71 minuta.

Drugo mesto, sa zaostatkom od 56 stotinki zauzeo je njegov sunarodnik Tomas Mermilo-Blondan, dok je treći bio Amerikanac Bodi Miler, koji je bio samo stotinku dalje.

Svindal je zauzeo tek 16. mesto, ali je još ranije obezbedio Kristalni globus u superveleslalomu, koji je prethodno osvajao 2006, 2009, 2012. i 2013. godine. Norvežaninu je to druga titula u nekoj disciplini ove sezone, pošto je samo dan ranije osvojio i Globus u spustu.

Norvežanin je dve trke pre kraja sezone zadržao vođstvo u generalnom plasmanu, ali je njegova prednost smanjena. Svindal na čelu sada ima 1.091 bod, 19 više od branioca titule Marsela Hiršera, koji je na poslednjem superveleslalomu sezone bio 12. Pred superveleslalom Svindal je bio taj koji je nosio epitet favorita, ali je sada Hiršer taj kojem se daje veća prednost za osvajanje velikog Kristalnog globusa. Do kraja sezone su ostale još trke u veleslalomu i slalom, koje su specijalnost austrijskog skijaša, dok se očekuje da će Norvežanin startovati samo u veleslalomu u subotu.

Poslednji superveleslalom sezone je, inače, obeležio sjajni Pantiro, koji je napravio veliko iznenađenje, posebno jer je startovao kao poslednji 26. Do trenutka kada se on našao na stazi vodio je Mermilo-Blondan, koji je prvo mesto zauzeo u ranoj fazi trke i nije ga ispuštao dok na red nije došao njegov sunarodnik. Pantiro je odskijao agresivno od starta do cilja, što se isplatilo i došao je do prve pobede u superveleslalomu u karijeri.

U petak je u Lencerhajdeu na programu timsko takmičenje, dok skijaše naredna individualna trka očekuje u subotu, za kada je zakazan poslednji veleslalom sezone.