Vesti Alpsko skijanje - Ana Feninger pobednica Svetskog Kupa

Alpsko skijanje - Ana Feninger pobednica Svetskog Kupa

| 14.03.2014. | b92.net
628x471

Austrijska skijašica Ana Feninger osvojila je veliki Kristalni globus, za ukupnu pobednicu Svetskog kupa u sezoni 2013/14. Feningerova je titulu obezbedila dve trke pre kraja sezone, zahvaljujući drugom mestu na poslednjem superveleslalomu sezone u švajcarskom Lencerhajdeu.

Trijumf na toj trci odnela je Švajcarkinja Lara Gut, koja je na taj način osvojila mali Kristalni globus u superveleslalomu.

Feningerova je imala 61 stotinku zaostatka u odnosu na Gutovu, a njima dvema se na podijumu pridružila Slovenka Tina Maze, sada već bivša osvajačica Svetskog kupa.

Austrijanka je već u četvrtak došla do titule, pošto Nemica Marija Hefl-Riš zbog povrede neće učestovati na preostalim trkama sezone, a ona jedina može da je stigne. Do kraja ovogodišnjeg Svetskog kupa ostali su još slalom i veleslalom, koji su na program tokom vikenda, a Feningerova trenutno ima 1.271 bod, a prate je Hefl-Rišova sa 1.180 i Gutova koja ima 1.056.

24-godišnjoj Feningerovoj je to prvi Kristalni globus koji je osvojila u karijeri, a tako je postala prva Austrijanka posle Nikol Hosp koja je ponela titulu osvajačice Svetskog kupa. Hospova je to učinila u sezoni 2006/07. Austrijska skijašica je do sada ostvarila sedam pobeda u Svetskom kupu, šest u veleslalomu i jedninu preostalu u superveleslalomu. Uz veliki Globus ove sezone se okitila i titulom olimpijske šampionke u superveleslalomu na Igrama u Sočiju, gde je osvojila i srebro u veleslalomu.

Gutova je, s druge strane, osvojila titulu u superveleslalomu sa 448 bodova, ispred Feningerove sa 357 i Tine Vajrater iz Lihtenštajna, koja je u Sočiju završila sezonu, a osvojila je 310 bodova u toj disciplini.

Švajcarkinja je poslednji superveleslalom sezone odskijala odlično, bila je na stazi odmah posle Feningerove, da bi im Maze najbliže prišla. Slovenka je ujedno bila poslednja skijašica unutar jedne sekunde od pobednice.

U Lencerhajdeu je u petak na program timsko takmičenje, a skijašice u subotu očekuje poslednji slalom sezone, a u nedelju veleslalom.