Vesti Alpsko skijanje - 77.Hahnenkamm - Rennen, Kitzbuhel 2017.

Alpsko skijanje - 77.Hahnenkamm - Rennen, Kitzbuhel 2017.

Kitzbühel, AUT | 20.01.2017. | bihski.com
kitzbuhel2017 800x486

Od 15 do 22. januara 2017 u Kitzbilu (Kitzbühel) u Austriji se održava takmičenje 77.Hahnenkamm - Rennen FIS Svetskog kupa za skijaše, a voze se trke Supervelealaloma, Spusta i Slaloma. Trke se voze na čuvenoj stazi Streif.

Austrijske novine Kurier su objavile foto čuvene staze iz Kitzbuhel-a, t.zv „STREIF“ i označili najzanimljivije delove na stazi:

1.MAUSFALLE
Nakon paar sekundi vozač skače do 60m. Ovo je najstrmiji dio staze od 85% ili 38 stepeni.
2.STEILHANG
Ovaj hang zahtjeva super tehničke veštine u skijanju za Svetski kup. Ko ovde nema odgovarajući „tempo“ nema nikakve šanse na pobedu.
3.BRUECKENSCHUSS
Na ovom delu se trka odlučuje. Ovde je potrebna brzina i izvanredan položaj takmičara t.zv. „jaje“.
4.SEIDLALMSPRUNG
Nakon vožnje niz kosinu dolazi ovaj skok.
5.HAUSBERGKANTE
Ponovo skok i prelazak „traverse“.
6.ZIELSCHUSS
Ski-atlete dostižu brzinu do 140km/h. Traži se velika koncentracija na ciljnom skoku čija dužina iznosi 50m.
7.GANSLERNHANG
Vrlo zahtjevan hang sa više prelaza.                    Izbor: bihski.com

Petak, 20. januara - SUPERVELESLALOM
Matthias Mayer (AUT) je pobednik današnje Hahnenkamm - rennen trke u disciplinu superveleslaom vožene na čuvenoj stazi "Streifalm" u Kitzbilu. Ovo je njegova 50-ta pobeda u takmičenju za Svetski kup.

Drugi je bio Christof Innerhofer(ITA) dok je treće mesto pripalo Beat Feuz-u(SUI). Veliki favorit Kjetil Jansrud (NOR) je prošao kroz cilj kao deveti.

Subota, 21.01.2017. -  SPUST
Italijan Dominik Pariz pobednik je spusta u Kicbilu u okviru Svetskog Kupa, pošto je ostvario vreme od 1:55.01. Drugi je bio Velentin Žiru Moan iz Francuske sa zaostatkom od 21 stotinke, dok je treći bio njegov sunarodnik Johan Klarei.

Osim drugog mesta za Moana, iznenađenje dana predstavlja i izuzetno loša vožnja Ćetila Jansruda, koji je na kraju bio tek 36, sa dve sekunde i 18 stotinki zaostatka.

Nedelja, 22.01.2017. -  SLALOM
Petostruki pobednik Svetskog kupa pobedio je rezultatom 1:45,23 i bio je za 0,76 sekundi brži od Britanca Dejva Rajdinga. Hiršer je posle prve vožnje zaostajao za Britancem 1,09 sekundi, ali je zahvaljujući odličnoj vožnji u drugom delu ostvario 20. pobedu u slalomu, ukupno 42. u karijeri.

Rajder je prvi Britanac koji je posle 35 godina zauzeo drugo mesto u nekoj trci u Svetskom kupu. Treće mesto zauzeo je Aleksandar Korošilov iz Rusije sa zaostatkom od 1,11 sekundi za pobednikom. Nemac Feliks Nojrojter zauzeo je šesto mesto, dok je Francuz Aleksi Pantiro bio 10.

U poretku slaloma prvi je Hiršer sa 540 bodova, ispred Norvežanina Henrika Kristofersena sa 460. Kristofersen nije završio današnju trku. Treći je Italijan Manferd Melg sa 358 bodova. U ukupnom plasmanu Svetskog kupa Hiršer je prvi sa 1.080 bodova, Kristofersen je drugi sa 692, a treći je Pantiro sa 681 bodom.