Utisci i Reportaže Kopaonik - Da se podestimo Prostornog plana žičara iz 2010.

Kopaonik - Da se podestimo Prostornog plana žičara iz 2010.

Kopaonik | 22.09.2014. | ekapija.com, rapp.gov.rs
koppr plan2010

Evo kratkog podsećanja na sadržaj, još uvek aktuelnog, dokumenta "Prostorni plan područja posebne namene Nacionalnog parka Kopaonik" a koji se odnosi na planirani sistem vertikalnog transporta kojim bi se omogućio pristup da skijališta kao i plan žičara na samom skijalištu.

Značajan vid saobraćaja na području Nacionalnog parka Kopaonik i zaštitne zone predstavljaće vertikalni transport žičarama (uz upotrebu u funkciji sporta i rekreacije). Značajnu funkciju vertikalnog saobraćajnog povezivanja postojećih i planiranih turističkih lokacija na nižim nadmorskim visinama sa visinskom zonom i skijalištima imaće kabinske – gondolske žičare, uz neke druge sisteme vertikalnog transporta (šinska vučna vozila), a zatim sedežne žičare.

Kabinsko-gondolske žičare prosečnog kapaciteta od po 3.000 uspona na čas predviđene su na pravcima:
- Brzeće–Bregovi–Srebrnac, dužine oko 4.700 m, sa visinskom razlikom od oko 775 m (opština Brus);
- Jošanička Banja–Kokorovac–Vučak, dužine oko 5.000 m, sa visinskom razlikom od oko 1.125 m (opština Raška) i
- Belo Brdo–Nebeske stolice–Pančićev vrh, dužine oko 3.000 m, sa visinskom razlikom od oko 750 m (opština Leposavić).

Saobraćajno povezivanje turističkih naselja i lokacija u okruženju iz pravca Brusa sa ponudom na području Prostornog plana predviđeno je i alternativnom upotrebom nekog vida planinske železnice.

Upotreba električnih vučnih šinskih vozila moguća je unutar Nacionalnog parka Kopaonik na relaciji Lisina – Suvo Rudište – Jaram - Srebrnac – Rendara – Vučkas, kao alternativa železnice na ovoj relaciji, zatim kao alternativa nekoj od kabinskih žičara i slično.

Žičare sedežnice od ulaza u skijališ te naviše, s obzirom na manje dužine, nezaštićenost od hladnoće i drugo, koristiće se ograničeno u funkciji transporta (u slučaju zastoja u putnom transportu, za potrebe spasavanja i drugo), više za letnje panoramske vožnje, a najviše u funkciji skijališta. Naglašeniju funkciju transporta imaju samo sedežnice na ulazima u sektore alpskih skijališta iz zaštitne zone NPK, i to:
- dvosed Belo Brdo – Nebeska stolica u sektoru I;
- dvosedi Lisina selo/Lisinska reka – Jasle i Kostovac – Suvo rudište greben, kao i četvorosed Lisina vikend naselje/Jasle – potkop rudnika Suvo rudište u sektoru II;
- dvosed Zaplaninska reka – Pančićev vrh u sektoru III;
- dvosed Junior – Struga u sektoru V;
- dvosedi Šutanovačka reke – Vučak, Šutanovačka reka – Meka presedla, Meka presedla – M. Gobelja i Đorđevići – Meka presedla u sektoru VIII;
- dvosedi Pršići – Brusna, Novčići – Bele čuke, Jankovići – Treštenica, Crna Glava – Bele čuke, Šaklman – Ciganska reka, Šaklman – Treštenica i Ciganska reka – Oštra čuka u sektoru IX.

     Izvor: www.ekapija.com

PREUZMITE DOKUMENTA:

Vlada RS na sednici održanoj 22.10.2009. godine donosi Uredbu o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog parka "Kopaonik" ("Službeni glasnik RS", broj 95/09). Područje Prostornog plana područja posebne namene Nacionalnog parka Kopaonik obuhvata područje Nacionalnog parka Kopaonik, sa zonama I, II i III stepena zaštite i područje zaštitne zone NPK, na delovima teritorija opština Raška, Brus i Leposavić.

Preuzmite Prostorni plan: Download

Referalna karta br.1: Zaštita prirode, prirodnih vrednosti i nepokretnih kulturnih dobara

Referalna karta br.2: Namena prostora

Referalna karta br.3: Organizacija turističkih  sadržaja, naselja i saobraćaja

Referalna karta br.4: Tehnička infrastruktura

       Izvor dokumenata: Republička agencija za prostorno planiranje 

 

Komentari